www.pravonadetstvi.cz

Matěj

Matěji, můžeš se mi prosím v pár větách představit?

Určitě. S mámou, tátou a sestrou jsme bydleli ve městě v severní části Olomouckého kraje. Když mi byly tři, táta od nás odešel. Máma zůstala na mě a moji nevlastní sestru sama. Máma fetovala, nikoho ale nezajímalo, co se s ní děje. Pak se sama rozhodla jít se léčit. Mě a ségru dala k babičce. Babička mě ale poslala k tátovi a ten mě v pěti letech šoupl do děcáku. Pak jsem cestoval z ústavu do ústavu, teď jsem konečně pár měsíců „venku“.

Pamatuješ si na dobu, kdy jsi ještě byl doma a viděl, co máma dělá?

Ano, pamatuju, bylo mi kolem pěti let. Pamatuju si třeba tohle: byly vánoce a já se tajně koukal na mamku klíčovou dírkou. Řekla, že jde něco domluvit s Ježíškem. Viděl jsem ale, jak tam sedí a něco si píchá. Byl jsem malý, tak mi to nedocházelo, ale pak jsem si to časem srovnal v hlavě a pochopil, co tehdy dělala.

Babička si nechala u sebe tvoji sestru. Proč tebe ne?

To nevím doteď. Asi kvůli tomu, že neměla moc peněz. Asi doufala, že si mě otec nechá. Ségra mi strašně chyběla.

Chvíli jsi bydlel u táty. Jak se ti u něj líbilo a kam tě dal pryč?

Měl novou přítelkyni, cítil jsem, že mě nemá ráda. Po krátké době mě začala bít a otec byl vždycky na její straně. Neměl

jsem to tam rád, byl jsem u nich asi rok. Potom mě dali do Klokánku, kde mi po pár měsících našli adoptivní rodinu.

Co se ti vybaví ve spojitosti s adoptivní rodinou?

Byl jsem tam jen půl roku, nejsilnější vzpomínky jsou na jejich dceru. Kradli jsme spolu jejím rodičům peníze. Když se to provalilo, padlo to všechno na mně. Tak jsem to přijal a odešel do diagnosťáku. Pak jsem putoval z ústavu do ústavu.

Tvá sestra zůstala tedy u babičky. Bydlí tam doteď?

Ne, už tam není. Má přítele, se kterým i žije. Se ségrou jsme se strašně odcizili.

Kde jsi nakonec zůstal do plnoletosti?

Nakonec jsem skončil v dětském domově ve stejném městě, ze kterého jsem se v pěti letech odstěhoval. Udělal jsem si hotelovou školu s maturitou.

Dočíst příběh